10 postanowień na 2018 rok !


Było podsumowanie roku 2017 więc czas na spisanie planów na rok 2018. 
Właściwie nigdy tego nie robiłam, nie planowałam nic tylko czekałam co przyniesie życie. 
W tym roku jednak stwierdziłam, że zrobię coś nowego ! 
Nadal wychodzę z założenia, że czasami my swoje, a życie swoje. Jednak wytyczając sobie jakieś plany, chociaż te najmniejsze łatwiej nam będzie je realizować.
A więc korzystając z drugiego dnia spędzonego w łóżku podczas choroby spisałam sobie wszystkie (realne) plany w swoim plannerze i postanowiłam się nimi z Wami tutaj podzielić.
A więc zaczynamy !

1. Żyć dużo bardziej aktywnie. Ćwiczyć i chodzić w wolnym czasie na siłownie

Z powodu nawracających odm miałam bardzo ograniczony wysiłek fizyczny. Właściwie miałam to zakazane, bo zwiększało ryzyko ponownej choroby podczas nadmiernego obciążenia płuc. W ten sposób zaprzestałam jakąkolwiek aktywność fizyczną i niestety brak kondycji daje się we znaki. Po 1,5 roku bez choroby postanowiłam stopniowo włączyć sport w swoje życie i mam nadzieję, że przyniesie więcej dobrego niż złego.
2. Odbyć 4-5 szkoleń z zakresu pedagogiki

Ostatnio uczestniczyłam w swoim pierwszym szkoleniu o tematyce : "Zapobieganie niewłaściwym zachowaniom (w tym agresywnym) dzieci w grupie rówieśniczej". Szkolenie ogromnie mi się spodobało. Uważam, że wszelkie szkolenia i kursy, które dają nam dodatkową wiedzę to świetna opcja dla naszego zawodowego rozwoju. Jeśli dodatkowo kończą się otrzymaniem certyfikatu mogą fajnie zaowocować w naszym CV. Dlatego w tym roku chciałabym również postawić na taki rozwój.
3. Czytać co najmniej jedną książkę w miesiącu

Uważam, że czytanie książek poszerza mocno nasze horyzonty. Dzięki nim możemy podszkolić się w dziedzinie jaka nas interesuje. Są też idealnym pomysłem aby pomóc nam odzyskać równowagę psychiczną jeśli z czymś sobie nie radzimy (mowa o tematyce psychologicznej). Książki otwierają nam oczy na świat, umilają nam wieczory oraz są świetnym pomysłem na relaks ! 
Jestem totalną zakupoholiczką książek i gdyby czas mi pozwolił na pewno czytałabym ich o wiele więcej. 4. Pojechać do Zakopanego lub w Bieszczady

Przyzwyczaiłam się do wyjazdu w góry raz w roku chociaż na weekend. Samo powietrze górskie inaczej na nas działa. Co prawda w Zakopanym już byliśmy kilka razy, ale uwielbiamy to miejsce. Mam nadzieję, że uda nam się znaleźć weekend aby odpocząć w górskim klimacie.
5. Odwiedzić Paryż, Rzym lub Pragę

Na długie wakacje w tym roku będzie nam ciężko się wybrać dlatego postawiłam na miejsca, które również są już od dawna na naszej liście marzeń a nie wymagają długiego czasu urlopu. Te miasta mają ogromny klimat i piękną architekturę dlatego mam nadzieję, że uda nam się któreś z nich zobaczyć w tym roku.
6. Wrócić do nauki języka hiszpańskego

Filologię hiszpańską porzuciłam dwa lata temu, a wraz z nią brakło czasu na kontynuowanie nauki języka, który uwielbiam. Nie chciałabym aby wyuczone podstawy przepadły dlatego w tym roku zamierzam znacznie podszkolić ten język. 

7. Zadbać o zdrowie

Rok 2017 nauczył mnie, że nie ma w życiu nic ważniejszego.  Codziennie wyświetlają mi się w mediach społecznościowych apele o ludzkich tragediach i błagania o pomoc. Często są to małe dzieci, młodzi ludzie, którzy są śmiertelnie chorzy. W tych czasach nowotwór może dopaść już każdego. Ba ! Ostatnio dowiedziałam się, że dziecko w przedszkolu zmarło na atak serca. 
Są choroby przed którymi nie jesteśmy w stanie się obronić. Czasami możesz super się odżywiać, uprawiać sport a choroba wybierze sobie właśnie Ciebie. Jestem tego świadoma. Ale jest też wiele chorób czy nawet złe samopoczucie, które wywołane jest nieprawidłowym odżywianiem. Dlatego w tym roku chciałabym o to zadbać. Postawić na jak najzdrowsze odżywianie oraz profilaktykę.
8. Nauczyć cieszyć się z drobiazgów

Wiecie, czasami żałuję, że urodziłam się w tych czasach a nie wcześniejszych. Szczególnie po opowieściach babci. Jasne, wiem, że wtedy nie było kolorowo. Teraz medycyna poszła do przodu, jeśli mamy jakiś problem to wystarczy wystukać w internet i już wszystko wiemy, cywilizacja się zmieniła, właściwie wszystko poszło do przodu. Ale razem z tym wszystkim zmienili się również ludzie. Nie ma w nas takich naturalnych relacji jak kiedyś, chęci pomocy. Każdy jest zabiegany, bo życie go do tego zmusiło, obowiązki, praca. Teraz dążymy tylko do tego żeby mieć jak najwięcej pieniędzy, fajny samochód, żeby szybko kupić dom, urządzić się i w pewnym sensie to rozumiem. Przecież to jest ważne. Łatwiej żyje się z pieniędzmi niż bez, ze swoim domem niż na wynajmie czy łatwiej się jeździ nowszym samochodem niż starszym. Ale przy tym wszystkim brakuje nam zdrowego rozsądku. Wychowujemy dzieci, które nie lubią i nie szanują biedniejszych, nie przyjaźnią się z nimi jak nie mają fajnego tableta czy jak są gorzej ubrane. 
Pedagogika otworzyła mi oczy na wiele spraw. 
Teraz już dzieci w podstawówce muszą mieć najnowsze telefony. I najgorzej kiedy trafi się dziecko, którego rodzice najzwyczajniej w świecie nie mają na takie przyjemności. Kiedyś nie było aż tak widocznych różnic. Teraz to wszystko się zmienia. Zresztą w samych Social Mediach widzimy dorosłych ludzi, którzy uczestniczą w wyścigu szczurów. Jak tylko kupimy nową torebkę za parę tysięcy to biegniemy się nią pochwalić w internecie, jeśli kupujemy nowy telefon czy tablet również. 
Dlatego zgadzam się, że pieniądze ułatwiają życie i potrafią uczynić nas szczęśliwymi jeśli potrafimy zachować w tym wszystkim rozsądek, ale często obserwuje również, że ludzie biedniejsi, bez najnowszego telefonu, przeciętnie ubrani są znacznie szczęśliwsi od innych ! Bo potrafią cieszyć się z drobiazgów. I uważam, że dojście w życiu do takiego momentu kiedy zrozumiemy, że nie jest najważniejsze to jak wyglądasz, jak się ubierasz i ile masz jest największym szczęściem. Kiedy cieszysz się ze zwykłego wyjścia na lody czy spotkania z przyjaciółką czy nawet siedzenia  w domu z kubkiem kawy i dobrze zaplanowanym dniem. Dlatego w tym roku nie chcę oczekiwać na wielkie fajerwerki. Chcę po prostu żeby było spokojnie i szczęśliwie !
9. Spędzać więcej czasu z ludźmi, których kocham

Chyba obok zdrowia nie ma niż ważniejszego niż mieć w życiu ludzi, którzy Cię kochają, wspierają i są przy Tobie bezinteresownie w każdym momencie Twojego życia. Dobrym i złym. Dlatego w tym roku chcę znaleźć więcej czasu na spędzeniu czasu z przyjaciółmi i rodziną.
10. Ograniczyć używanie telefonu i internetu


Spędzam w sieci stanowczo za dużo czasu. Jest to związane również z prowadzeniem bloga oraz instagrama, ale w tym roku chcę jednak dużo bardziej skupić się na realistycznym życiu.


Julia Gąsior

3 komentarze:

 1. Dobre postanowienia i pod niektórymi mogłabym się podpisać. Powiem Ci, że mnie również przeraża plaga nowotworów...to straszne :(

  OdpowiedzUsuń
 2. Postanowienie ze szkoleniami brzmi super, można wiedzieć gdzie wyszukujesz informacji o pojawiających się szkoleniach? :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Informacji o szkoleniach szukam w internecie. Wpisuję np. "szkolenia dla pedagogów" i sprawdzam różne strony. Ostatnie szkolenie znalazłam na stronie: www.euro-szkolenia.com i właściwie tam jest chyba najlepsza oferta :)

   Usuń